کاربرد و مفاهیم شبکه کامپیوتری رو میتونیم تو موارد زیر خلاصه کنیم:

 1. اشتراک منابع: به معنای فراهم کردن و به اشتراک گذاشتن سخت افزار نرم افزار وداده های مورد نیاز در شبکه هستن به گونه ای که کاربران بتوانند از این مفاهیم شبکه استفاده کنند برای مثال یک چاپگر میتونه در یک شبکه در اختیار کلیه ی کارکنان قرار بگیره.
 2. حذف محدودیت جغرافیایی در تبادل داده: دهکده جهانی اینترنت فاصله جغرافیایی رو بی معنا کرده با استفاده از  مفاهیم شبکه کامپیوتر میتونید تو کسری از ثانیه به منابع اطلاعاتی خودتون حتی تو فاصله هزاران کیلومتری دسترسی داشته باشید
 3. کاهش هزینه: بکارگیری شبکه های کامپیوتری  نه تنها در وقت صرفه جویی میکنه بلکه به راحتی میتونه هزینه های شمارو به نصف برسونه
 4. بالارفتن قابلیت اعتماد سیستم ها: شبکه های کامپیوتری به گونه ای طراحی میشن که در صورت به وجود اومدن اختلال یا خرابی یکی ازسیستم ها کل شبکه از کار نمی افتد گسترده بودن کانال های انتقال درزیرساخت ارتباطی شبکه باعث شده که حس اعتماد و امنیت در استفاده کننده به وجود بیاره.
 5. افزایش کارایی سیستم:  استفاده از شبکه میتونه کارایی سیستم رو افزایش بده و ضمن بالابردن قابلیت اعتماد کارایی سیستم را از لحاط سرعت دسترسی به اطلاعات سرعت پردازش و ذخیره و دخیره و بازیابی اطلاعات افزایش بده.

عمومی ترین خدمات شبکه

 1. دسترسی به بانک های اطلاعاتی راه دور   2. خدمات انتقال فایل  3. گروه های خبری  4. تبلیغات  5. سرگرمی و محاوره  6. رادیو از طریق شبکه  7.مشاوره از راه دور  8. پست الکترونیکی  9. ورود به سیستم از راه دور  10.بانکداری الکترونیک  11. جست و جوی اطلاعات مورد نیاز 12. آموزش از راه دور  13. کاریابی و اشتغال  14. درمان از راه دور   15. خدمات دولت الکترونیک

نکته: با مدل های مرجع برای پیاده سازی شبکه آشنا بشید!

سخت افزار شبکه

اگه بخواییم سخت افزار شبکه های کامپیوتری رو دسته بندی کنیم از دو دیدگاه میتوان نگاه کرد:

 1. تکنولوژی انتقال

2. مقیاس بزرگی شبکه

دسته بندی مفاهیم شبکه کامپیوتری از دیدگاه تکنولوژی انتقال

1.شبکه های پخش فراگیر یا broadcast :مفاهیم شبکه کامپیوتری در شبکه پخشی

 

 در این نوع انتقال اطلاعات از طریق یک کانال فیزیکی که بین تمام ایستگاه های شبکه مشترکه انجام میشه  همه ایستگاه ها وطیفه دارند همیشه به خط گوش بدن برای ارسال  اطلاعات هم مجبورند روی همین کانال منتقل کنند در این نوع امکان ارسال پیام های فراگیر وجود دارد  و میدیریت پیچیده امنیت کم و کارایی پایین از مشکلات این نوع شبکه محسوب میشه.

 

 

 

 

2.شبکه های نقطه به نقطه یا point to point :

مفاهیم شبکه کامپیوتری در مدل نظیر به نظیر

 

دراین شبکه بین دو ماشین در شبکه یه کانال فیزیکی و مستقیم وجود داره  وهیچ ماشین دیگری به اون کانال متصل نخواهد بود در شبکه های نقطه به نقطه هر گاه بین دو ماشین خط مستقیمی  وجود نداشت بسته های حاوی داده میتواند با گذر از چند ماشین میانی  دست به دست بشن و تحویل مقصد داده بشن ماشین های میانی که سوییچ یا مسیریاب نام دارند وطیفه دارند داده ها رو دست به دست کنند تا با کمترین تاخیر و تجربه کردن کوتاه ترین مسیر به مقصد برسونن.

دسته بندی شبکه از دیدگاه مقیاس بزرگی

در دسته بندی و تفکیک شبکه ها مقیاسه مفاهیم شبکه کامپیوتری و وسعت ناحیه تحت پوشش آنهاست که به پنج رده کلی pan,lan,man,ran,wan تقسیم میشوند

 1. شبکه های شخصی pan : این نوع از شبکه در محدوده ی زیر 10متر شکل میگیرد و مالکیت فردی دارند و برای اتصالات دستگاه های شخصی مثل کامپیوتر تلفن همراه چاپگر دوربین ضبط صوت کاربرد دارد

 

 1. شبکه محلی lan : این نوع از شبکه در محدوده ی یک الی دو کیلومتر و تحت تملک سازمان های کوچیک ادارات و نهاد ها و محیط های آموزشی نصب و راه انداز ی میشه..
 2. شبکه های بین شهری man : این شبکه دز محدوده یه منطقه وسیع مثل یه شهر پیاده سازی میشود واز لجاظ تکنولوژی بیشتر به lan شبیه هستش.
 3. شبکه منطقه ای ran: شبکه های ran در گستره وسیعی از یک کشور مثل شبکه های استانی وایالتی و عموما با راعه خدمات خاص پیاده سازی میشن
 4. شبکه های گسترده wan : محدوده این شبکه در گستره جغرافیایی یک کشور قاره یا جهان پیاده میشود وشبکه های محلی و بین شهری رو به هم وصل میکنداین شبکه یک زیرساخت ارتباطی  یا ستون فقرات هست که داده ها رو بین ماشین های میزبان مبادله میکنه

نکته: چگونه بهم بندی و اتصال ماشین ها به کانال انتقال  وایجاد یه شبکه واحد رو توپولوژی شبکه میگن. حالا بریم که با toplogysها آشنا بشیم.

توپولوژی رایج برای شبکه های محلی

 

 1. توپولوژی خطی (bus) :مفاهیم شبکه کامپیوتری در توپولوژی خطی

در این نوع توپولوژی تمام ماشین ها از طریق یک کانال فیزیکی مشترک به همدیگه وصل میشن و هرگونه تبادل اطلاعات از طریق این کانال انجام میشود این توپولوژی به دلیل سادگی در نصب و راه اندازی وارزان بودن یکی از شبکه های پر رونق دنیاس ولی امروزه جای خودرا به توپولوژی ستاره داده به دلیل اینکه هر وقت یه سیستم از کار میوفتاد کل شبکه تحت تاثیر قرار میگرفت.

 

 

 

 

2.توپولوژی حلقه یا (ring) :مفاهیم شبکه کامپیوتری در توپولوژی حلقه ای

در این نوع توپولوژی ایستگاه ها در یک ساختار بسته حلقوی بهم متصل شده. نکته یک:در توپولوژی حلقه در آن واحد فقط یک ایستگاه حق ارسال دارد  و بقیه نمیتونن چیزی بفرستن بلکه باید همگی در خدمت فرستنده باشند مدیریت آنکه چه کسی حق ارسال دارد و نوبت بندی ارسال چگونه است

نکته دو: این نوع شبکه هم مانند توپولوژی خطی وقتی یه سیستم خراب میشه کل شبکه از کار میوفته.

 

 

3.توپولوژی ستاره (star) :

در این توپولوژی ارتباط تمامی ماشین های شبکه از طریق یک شبکه از طریق یک گره مرکزی برقرار میشود این گره میتواند یک سوییچ یا هاب یا یک کامپیوتر باشد .

توپولوژی ستاره

4.توپولوژی درختی یا سلسله مراتبی :مفاهیم شبکه کامپیوتری در توپولوژی درختی

در این نوع از توپولوژی ماشین ها در یک الگوی درختی به یکدیگر متصل هستن برگ های این درخت همان ماشین ها و گره های میانی عناصر ارتباطی هستند هرگاه دو ماشین همزاد باشند ارتباز آن ها توسط گروه پدرشان برقرار میشود و در غیر این صورت برقراری ارتباط آن ها در سطوح بالاتر انجام میشوداین نوع از توپولوژی از بهم بستن چند شبکه با توپولوژی ستاره پدید میاید و استفاده از آن رایج میباشد.

 

5.توپولوژی توری شکل :

در این نوع با اتصال کامل بین هر دو ماشین از شبکه یک کانال انتقال مستقیم و اختصاصی وجود دارد در توپولوژی توری شکل هر ماشین با چهار ماشین همسایه خود دارای کانال اختصاصی هستش.

 

مفاهیم شبکه توپولوژی توری شکل

آیا در مفاهیم شبکه کامپیوتری فقط کامپبوتر چاپگر را میشود شبکه کرد؟ آیا از ویپ (voip) چیزی شنیده اید ؟ پیشنهاد میکنم مقاله مربوط به ویپ را مطالعه کنید و خوشجال میشیم با پیشنهادتون و انتقادتون مارو یاری کنید.