تولید محتوا چیست و چگونه تولید محتوا کنیم؟


در اینترنت هر چیزی که پیام ،خبر ، احساس یا حالتی را به کاربر منتقل کند تولید محتوا می گوییم. اگر شما فرض کنید که برند و کسب و کار شما دارای بال است محتوا می تواند بال چپ کسب و کار شما باشد، و عمل به قول و وعده هایتان می تواند بال راست باشد که پرنده شما برای پرواز کردن و صعود به هر دو بار نیاز دارد.

نکات مهم در محتوا

 نکته مهم در خصوص content production این است که ما در صفحه های اجتماعی،مانند توییتر، اینستاگرام و یا غیره یک فضا و حجم مشخص و محدودی داریم.تولیدکننده محتوا باید با مفیدترین اطلاعات و در کوتاه ترین شکل ممکن این عمل را انجام دهد.پس به همین دلیل شرکت و کسب و کار ما به یک شعار تبلیغاتی جذب کننده نیاز دارد که این شعار باید تمام محتویات و اطلاعات را در بر بگیرد.

برای به وجود آوردن محتوا بهتر است بدانید که شاید در ابتدا سخت بنظر برسد. ولی پس از وارد شدن و شروع کردن درآن خواهیم فهمید آن غول هفت سر 14 چشم گوشه اتاق فقط سایه چوب لباسیمان است .

در ابتدا باید بدانیم که تولید محتوا نویسندگی نیست. این واژه نویسندگی content production را محدود می کند و مفهوم اصلی تولیدی خلق محتوا را به صورت کامل و درست نشان نمیدهد. این روزها همه ما در حال این کار هستیم. مثلا فردی که یک گردنبند ساخته است و از اتمام مراحل ساخت و تولید ان فیلم برداری میکندو توضیح میدهد. یا خانم خانه داری که از درست کردن غذایی فیلم می‌گیرد و با طرز پخت و دستور تهیه آن را منتشر می کند، به نوعیcontent production محسوب می‌شوند.

در بین این فرد از کسی می‌تواند پولدار و موفق شود که بتوانند مخاطب های بیشتری را تحت تأثیر قرار دهد و اطلاعات بیشتری در اختیار دیگران بگذارد. در ابتدا با معنی و مفهوم محتوا شما را آشنا خواهیم کرد در لغتنامه فارسی محتوا به معنی اطلاعات جامع و تعقیب کننده ای است که به مخاطب اطلاع‌رسانی می‌کند و برای مخاطب جذاب است.

تولید محتوا چیست

 به گفته جو پولیزی، محتوا باید سه ویژگی مهم دربرداشته باشد

1از جنس اطلاعات باشد 

 2 اطلاعات باید با مخاطب ارتباط برقرار کند

 3.برای مخاطب جذاب باشد.

در تولید محتوا باید به یک سری نکات توجه کنیم


شناخت مخاطب: باید بدانیم برای چه کسانی قصد تولید داریم و قصد ارائه چه مطالبی به آنها داریم .

شناسایی کلمات کلیدی : باید در متن خود از کلمات کلیدی که احتمال می دهیم مخاطب ما دنبال آن باشد استفاده کنیم. ولی نباید در این امر زیاده روی کنیم زیرا گوگل آن را شناسایی میکند و ممکن است جریمه شویم . باید حداکثر 4% کل کلمات مقاله شما کلمات کلیدی تان باشد .برای آغاز تولید محتوا یک سر فصل مناسب انتخاب کنید : تا این امر بتواندمخاطب را تحریک کند. به دنبال کردن ادامه مطلب ، باید موضوع در حوزه کاری خودتان باشد و به قدر کافی جذاب باشد .

چند نکته


یک جمله بعنوان جمله انگیزشی انتخاب کنید و به کمک آن مخاطب را جذب کنید .روی یک موضوع متمرکز شوید و برای آن به اندازه کافی اطلاعات جمع آوری کنید و اطلاعات را به نحو احسنت منتقل کنید.همیشه یک لحن و کلام را به کارببرید که در طول مقصد یکسان باشد. اگر از زبان شرکتتان یا سوم شخص صحبت میکنید، لحنتان گزارشی باشد و اگر از زبان خودتان و اول شخص صحبت می کنید لحن تخصصی نگارش کنید .

یکی از راه های تولید بازنویسی محتوا ست: برخی تنها با جایگزین کلمات با کلمات مترادف یا جابجا کردن کلمات سعی در بازنویسی دارند. که این روش به نوعی کچی محسوب می شود و با استادراد های گوگل همخوان نیست. بهترین روش برای بازنویسی خواندن مقالات مختلف و ارائه جمع بندی آن به صورت منظم از زبان خودتان است .زیرا هوش مصنوعی گوگل با تغییر کلمات به مترادف آن گول نمی خورد و متن شما را بازنشر یک متن کپی تشخیص خواهد داد.

معنی کلمه محتوا

 در دیکشنری ها و لغت نامه محتوا معنی و مفهوم مختلفی دارد.  این نشان می‌دهد که نمی‌شود در خصوص تحریف معنی آن به یک دیدگاه مشترک رسید. مجموعه و بر اساس نظر چند متخصص می‌توانیم مفهوم محتوا را به سه دسته تقسیم کنیم.

 در دسته اول محتوا و ازجنس اطلاعات است.در دسته دوم محتوا از جنس به تجربه است .و در دسته سوم می‌بینیم که محتوا اینقدر پیچیده و مبهم است که نمی‌توانیم تعریف درستی از آن داشته باشیم.

 در دسته اول ما محتوا را از جنس اطلاعات می‌دانیم.

 این اطلاعات و محتوا می تواند هر چیزقابل اعتماد و مرتبط با یک موضوع خاص برای سرگرم کردن و آگاه کردن مخاطب باشد. که در قالب صوت، متن، تصویر یا فیلم می‌تواند ارائه شود. محتوای وب به صورت یک مکالمه روزمره و عمومی به وجود آورنده محتوا و بازدیدکننده است.که گاهی اوقات این مکالمه یک طرفه است و گاه دو طرفه.

 یکطرفه بودن یعنی تولید کننده می‌گوید و بازدیدکننده گوش می‌دهد. دو طرفه یعنی بازدیدکننده برای شما کامنت میگذارد و نظرش را میگوید وشمات به آن پاسخ میدهید.محتوا شامل اطلاعاتی است که از طریق لغت، عکس، فیلم و صدا به مخاطب منتقل میشود و باعث بالابردن آگاهی مخاطب می شود.

 در دسته دوم را نوعی تجربه می دانیم.

 محتوا هر چیزی است که اطلاعات و تجربه و ارزش مخاطب را افزایش می‌دهد. این اطلاعات می‌تواند در خصوص درست کردن یک گردنبند باشد. یا تجربه ای در خصوص درست کردن یک غذا و یا غیره باشد.