بسته بندی خلاقانه محصول


 بسته بندی در اصطلاح انگلیسی packaging نامگذاری شده است.بسته بندی خلاقانه محصول جزء لازم و ضروری یک محصول است که شناساندن و نگهداری محصول را ازتولید تا مصرف برعهده دارد.

 در کل  به معنای مرتب کردن یا نظم بخشیدن کالاها یا محصولات می باشد. نقش بسته بندی در استفاده کالا، شناخت هویت محصول، شناخت کاربر و بازار مصرف، فرم و استایل  می باشد.

بسته بندی خلاقانه محصول

 بسته بندی را می توان به صورت های زیر تعریف کرد:


۱.  هنر،علم و صنعت آماده کردن کالا برای حمل و نقل و فروش است.

۲.   وسیله ای تضمین شده برای تحویل مطمئن کالا به مصرف کننده نهایی با حداقل هزینه می باشد.

۳. بسته بندی باعث شناسایی و تشخیص ماهیت محصول می‌شود و در نهایت زیرکی به شما می گوید که آن فروشگاه چه محصولی را عرضه می کند.

 اهمیت بسته بندی محصولات


 در بازار امروزی که شرکتها و کارخانه های بزرگ برای تولید یک محصول در حال رقابت با یکدیگر هستند، بسته‌بندی خلاقانه محصول علاوه بر محافظت آن محصول می تواند با هدف کمک به رقابت موفق شرکت ها نیز صورت بگیرد. به بسته بندی محصول باید به عنوان یک تخصص توجه کنیم.زیرا ما نمی‌توانیم بدون داشتن تخصص و علم لازم در حوزه طراحی، شناخت بازار، شناخت سلیقه مصرف کننده ،توجه به ابعاد و وزن و پوشش مناسب انها و عواملی ودیگر انتظار ارائه  موفق از سوی شرکت‌های تولیدی را داشته باشیم.

  در بازار یابی اهمیت بسزایی دارد!


 در بازاریابی محصولات، نحوه پوشش یک محصول و کالا می تواند به تقویت یا تضعیف فروش ان محصول در بازار کمک کند.

 طراحی بسته بندی


 طراحی  کالا باید بنا به سلیقه و سن مشتری و جنس وغیره متفاوت باشد.

بسته بندی خلاقانه محصول

 به طور مثال کالاها و محصولاتی که برای کودکان تولید می‌شوند، بسته بندی آنها باید داره رنگ‌آمیزی شاد و کارتونی یا دارای تصویر شخصیت محبوب بین آنها باشد، تا کودکان را به سمت خرید جذب کند.

 در مثالی دیگر، برای خانم ها از رنگ ها و طرح های زیبا و لطیف و مناسب بر روی آنها استفاده شود.

 اگر بخواهیم برای کارخانه های قدیمی از طرف بسته‌بندی جدید استفاده کنیم نتیجه عکس دارد .زیرا چندین دهه است که شرکت خود را با طرح خاصی معرفی کردند و تغییر در طرح بسته بندی ها باعث می شود مردم دیگر محصولات را نشناسد و فروش آنها افت کند.

 اهمیت رنگ در طراحی بسته بندی خلاقانه محصول


رنگ بسته بندی خلاقانه محصول  یکی از مهمترین عوامل ایجاد انگیزه برای خرید محصول است، زیرا در نگاه اول مشتری اولین چیزی که تصورش را جلب میکند، رنگ محصول می باشد و به ترتیب شکل نوشته بعد از رنگ حائز اهمیت است.

 نکته بسیار مهم و قابل توجه استفاده درست و بجا از رنگ هاست.

 رنگ ،در طراحی بسته بندی ها یکی از نمادهایی است که کار شما را از رقبا متمایز می کند.

 رنگ مورد انتخاب شما می تواند یک پیام به صورت ناخودآگاه به مشتری القا کند.

 مفهوم رنگها در بسته بندی محصول


 رنگ سفید: در روانشناسی رنگها رنگ سفید به منزله آغازنو، سادگی و پاکی، برابری است و در طراحی بسته بندی نشانه ای از امنیت محصول است.

 رنگ سیاه: در روانشناسی رنگ ها رنگ سیاه به منزله قدرت، نفوذ ،کنترل، راز و رمز و لاکچری بودن است. رنگ سیاه در طراحی  به عنوان مقتدرانه تر،گران تر و باارزش تر بودن محصول استفاده می شود.

 رنگ آبی: در روانشناسی رنگها رنگ آبی به منزله اعتماد، صداقت، درستکاری، قابل اطمینان، توانایی و وحدت یکپارچگی است. هنگامی که در طراحی بسته‌بندی خود از آبی استفاده می کنید مشتری با اعتماد و اطمینان آن محصول را انتخاب می کند. همچنین رنگ آبی در طراحی بسته بندی می تواند به مشتری آرامش خاطردهد.

 رنگ قرمز: قرمز یکی از رنگ‌هایی است که بیانگر قدرت ،سرعت و مقاومت می باشد. رنگ قرمز یک محصول باعث می شود که آن در میان رقبای خود برجسته‌تر شود. به عنوان مثال لوگوی کوکاکولا شناخته شده ترین مساله از بسته‌بندی رنگ قرمز می باشد.

 رنگ نارنجی: این رنگ نماد توان مالی، سرگرم کننده، خوش‌بینی، اعتماد به نفس ،اجتماعی بودن ،اشتیاق و برون گرایی است.

 همچنین رنگ نارنجی بیانگر انرژی و زنده دلی است در بسته بندی محصولات خود بیشتر از این رنگ استفاده کنید.

 رنگ سبز: رنگ سبز این معانی را به همراه دارد تعادل ،هماهنگی ذهن و بدن و احساسات، امنیت و ثروت. همچنین رنگ سبز سمبل و نماد طبیعت و محیط است.

 رنگ طلایی: رنگ طلایی به معنی ثروت، لوکس بودن و کیفیت است.

 نقش گرافیک در طراحی بسته بندی محصول


 از دیگر عوامل تاثیر گذار در فروش محصولات طراحی گرافیکی بسته بندی می باشد. طراحی  می تواند به مشتری کمک کند که، با تجسم خود محتویات درونی بسته‌بندی را درک کند.

 یک طراحی  موفق با داشتن طرح و یا تصویر مناسب می‌تواند در بازار هدف موفق تر از سایر رقبای خود باشد.

 در طراحی  خلاقانه محصول دارا بودن یک تصویر زیبا و رنگی باعث می شود تا چشم های مخاطبین به سمت محصول جلب شود.حتی دارا بودن عکس باعث تحریک مشتری برای خرید آن محسوب می شود.

______________________________________________________________________________________________________________