خدمات شبکه در شهرقدس | مفاهیم و مدل مرجع osi

برای اینکه خدمات اکتیو شبکه  یا  پسیو شبکه  سلیقه ای و پیچیده نشه سازمان جهانی استاندرد سازی (iso) مدل هفت لایه ای برای شبکه  ارائه کرد به گونه ای که وظایف  در هفت لایه جدا تعریف و ارائه میشود. ( خدمات شبکه در شهرقدس )

این مدل هفت لایه ای مدل مرجع osi نام دارد این مدل در ابتدای دهه هشتاد معرفی و یکبار دیگر در سال 1995 مورد تجدید نظر قرار گرفت تا با گذر زمان تطبیق یابد هرچند در شبکه اینترنت از این مدل استفاده نمیشود و به جای آن یک مدل 4 لایه ای به نام tcp/ip تعریف شده است ولی بررسی مدل هفت لایه ای osi به دلیل دقت و تفکیک مسائل شبکه در آن وجود دارد با ارزش خواهد بود بعداز بررسی این مدل به تشریح مدل tcp/ip خواهیم پرداخت. پس با ما در این مقاله و مقاله های بعدی همراه باشید تشکر.

مدل هفت لایه ای osi ازسازمان استاندارد جهانی iso

در این استاندارد کل وظایف و خدمات شبکه در شهرقدس در هفت لایه توضیح داده شده:

خدمات شبکه در مدل مرجع osiلایه 1- لایه فیزیکی                                          physical layer

لایه 2- لایه پیوند داده                                       data link layer

لایه 3- لایه شبکه                                             network layer

لایه 4- لایه انتقال                                             transport layer

لایه 5- لایه نشست                                          session layer

لایه 6- لایه نمایش                                            presentation layer

لایه 7- لایه کاربرد                                             application layer

 


لایه فیزیکی در خدمات شبکه

وطیفه اصلی این لایه انتقال بیت ها بر روی کانال مخابراتی است در این لایه واحد اطلاعاتی بیت است و بدیهی است که لایه فیزیکی هیچ درکی از محتوای پیام ندارد و تنها چیزی را که میفهمد و ارسال یا دریافت میکند بیت های صفر و یک است . پارامتر هایی که در این لایه باید مد نظر باشد موارد زیر است:

  1. ماهیت فیزیک خط انتقال (مسی, فیبر نوری,خلاء , الکتروآکوستیک , آب , ماکروویو )
  2. چگونگی نمایش بیت ها در قالب سیگنالی متناسب با کانال
  3. ظرفیت کانال فیزیکی و نرخ ارسال
  4. نوع مدولاسیون
  5. چگونگی کوپلاژ فرستنده و گیرنده با خط انتقال

لایه پیوند داده در خدمات شبکه 

وطیفه این لایه آن است که با استفاده از مکانیزم های کشف و کنترل خطا داده ها روی یک کانال انتقال که به دلیل پدیده اجتناب ناپذیر نویز ذاتا دارای خطاس بدون خطا و با خیال راحت به مقصد برساند در حقیقت میتوان وطیفه این لایه رو بیمه اطلاعات در مقابل خطاهای احتمالی دانست زیرا ماهیت خطا به گونه ای است که قابل رفع نیست ولی میتوان تدابیری اتخاذ کرد که گیرنده بتواند سلامت داده های دریافتی را بررسی کرده و داده های آلوده به خطا را دور بریزد فرستنده نیز میتواند به کمک مکانیزمی از رسیدن یا نرسیدن صحیح اطلاعات به مقصد مطلع شده و در صورت بروز خطا مجددا اقدام به ارسال اطلاعات کند

با چنین رویکردی یک کانال دارای خطا به یک خط مطمن ب بدون خطا تبدیل خواهد شد یکی دیگر از وظیفه این لایه آن است که اطلاعات ارسالی از لایه بالاتر را به واحد های استاندارد با طول مجاز تبدیل کرده و بعداز مشخص کردن ابتدا و انتهای آن و افزودن فیلدهای اطلاعاتی خاص یک فریم تشکیل داده و بیت های فریم سازماندهی شده را بیت به بیت جهتت ارسال به لایه فیزیکی را تزریق میکند.

لایه شبکه در خدمات شبکه  

اگه بخواهیم وطیفه این لایه رو در یک کلمه بگوییم مسیریابی است به عبارتی هرگاه یک قطعه داده دارای هویت و شناسنامه تحویل این لایه شود ابتدا باید مشخص شود که مقصد نهایی آن همین ماشین است و محتوای بسته باید تحویل لایه بالاتر شود یا آنکه بسته باید برای رسیدن به مقصد نهایی خود از طریق کانال دیگری به بیرون ارسال شود در این لایه داده دریافتی از لایه بالاتر در قالب بسته هایی با ساختار استاندارد سازمان دهی میشود و جهت انتقال بر روی خط خروجی تحویل سخت افزار لایه دوم میشود

با توجه به آن که ممکن است بین دو ماشین در شبکه مسیر های گوناگونی وجود داشته باشد لذا این لایه وطیفه دارد هر بسته اطلاعاتی را بعد از دریافت به مسیری هدایت کند تا آن بسته بتواند به مقصد برسد در این لایه باید تدابیری اندیشیده شود تا از ازدحام جلو گیری شده و از ایجاد بن بست ممانعت بعمل بیاورد.هر مسیر یاب میتواند به صورت ایستا و غیر هوشمند بسته ها رو مسیریابی کند یعنی مسیرها یکبار توسط یک عامل انسانی تعیین و پیکربندی شوند و همچنین مسیر یابی میتواند بصورت پویا و هوشمند انجام شود.

لایه انتقال در خدمات شبکه   

وطیفه کلیدی این لایه داده هارو از لایه بالاتر دریافت میکند و در صورت نیاز آن را به قطعاتی با اندازه متناسب تقسیم بندی کرده و پس از ضمیمه کردن شناسنامه لازم آن ها را جهت ارسال به لایه شبکه تحویل میدهد از دیدگاه لایه شبکه فقط ماشین ها به عنوان عناصر واحد هویت دارند ولی این لایه میتواند به پروسه های متعددی که بر روی یک ماشین واحد اجرا میشوند هویت ببخشد. خدمات لایه انتقال را خدمات “انتها به انتها” نامیده اند چرا که داده هارو از تولید کننده اصلی آن تحویل میگیرد و آن هارو به مصرف کننده اصلی تحویل میدهند.

لایه نشست در خدمات شبکه  

اجازه بدید قبل از تعریف وظایف این لایه یه تعریفی از نشست داشته باشیم : به مجموعه عملیاتی که بعداز برقراری یک ارتباط بین دو پروسه و با یک توافق اولیه آغاز و سپس در روالی هماهنگ و مورد توافق ختم میشود یک نشست میگویند.

وطایف کلی این لایه را میتوان در موارد زیر خلاصه کرد :

  1. برقراری و مدیریت یک نشست
  2. شناسایی طرفین
  3. مشخص نمودن اعتبار پیام ها
  4. اتمام نشست
  5. حسابداری مشتری ها

لایه نمایش در خدمات شبکه  

عملیاتی که در این لایه انجام میگیرد عموما بر روی محتوا و مفهوم پیام ها متمرکز است از این عملیات میتوان به تبدیل قالب پیام ها,فشرده سازی,رمزنگاری ورمز گشایی پیامها تبدیل کدها به یکدیگر اشاره کرد هرگونه تغییر درساختار محتوایی یا معنایی پیام در لایه نمایش انجام میگیرد.

لایه کاربرد در خدمات شبکه  

هر برنامه کاربردی که نهایتا در خدمت کاربر نهایی شبکه قرار میگیرد در این لایه قرار دارد لذا این لایه را میتوان مجموعه ای از استادارد ها و پروتکل ها دانست که برای تبادل پیام بین نرم افزار های کاربردی تعریف شده اند در مدل لایه ای شبکه وقتی یک برنامه کاربردی در لایه آخر اقدام به ارسال یک واحد اطلاعات مینمایدسرآیند لازم به آن اضافه شده و از طریق صدا زدن توابع سیستمی استاندارد به لایه زیرین تحویل داده میشود

لایه زیر نیز پس از اضافه کردن سرآیند لازم آنرا به لایه پایین تحویل میدهد و این روند در هر لایه تکرار میشودتا آن واحد اطلاعات در قالب مجموعه از بیت ها بر روی کانال فیزیکی ارسال میشود به همین ترتیب در مقصد بعداز دریافت یک واحد اطلاعات از روی کانال و در هر لایه بعداز تحلیل و پردازش لازم سرآیند اضافه شده حذف و مابقی به لایه بالاتر تحویل میشود.


برای اطلاع بیشتر از مفاهیم شبکه و خدمات شبکه در شهرقدس به  شرکت رادین سیستم مراجعه کنید

خدمات شبکه در مدل مرجع osi

مفهوم active و passive در شبکه

مفهوم active و passive در شبکه یک موضوع جالب برای تمامی کسانی است که به علم کامپیوتر، آی تی و شبکه علاقمندند. اما باید بدانید این دو موضوع مجزا از همدیگرند. در واقع خدمات اکتیو شبکه و پسیو شبکه همدیگر را کامل و با هم یک شبکه را می سازند.

مفهوم active و passive در شبکه

مفهوم active و passive در شبکه شما را با دنیای فناوری آشنا می کند. پسیو شبکه کامپیوتری  و اکتیو شبکه کامپیوتری  2 مقوله جدا از هم دیگرند اما در واقع با یکدیگر کامل می شوند. معمولا متخصصان شبکه در صحبت های تخصصی، بسیار از دو مفهوم passive و active استفاده می کنند.

تمام عناصر یک شبکه مستقیما به دو عامل پسیو و اکتیو مرتبط است. اما تفاوت پسیو و اکتیو در علم شبکه چیست؟ ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با مفهوم active و passive در شبکه آشنا کنیم.

مفهوم passive در شبکه

مفهوم پسیو شبکه را مجموع تجهیزات پسیو و خدمات پسیو شبکه می سازد. پسیو، زیر ساخت و اسکلت یک شبکه نو پا است. و برای راه اندازی آن حتما باید از خدمات پسیو بهره برد. خدمات پسیو به واسطه تجهیزات منحصر به فرد و اولیه یک شبکه که به تجهیزات پسیو معروف است شکل می‌گیرد. در واقع خدمات پسیو متکی به یک نقشه اولیه راه اندازی و سازماندهی آن به وسیله تجهیزات ابتدایی است.

به مجموعه ابزار و تجهیزاتی که عملکرد آن ها وابستگی به جریان برق نداشته باشد تجهیزات پسیو می‌گویند. به عبارت دیگر تجهیزات Passive قطعاتی که در تولید، هدایت و یا تقویت سیگنال‌ها نقشی ندارند. مثل کابل، سوکت، پچ پنل، پچ کورد و…..

این ابزار به تنهایی وابستگی به جریان برق ندارند اما با هم می تواند یک شبکه قدرمند بسازند و اتصالات برقی را برای خدمات اکتیو فراهم کنند.

تجهیزات پسیو
انواع Patch Panel (برای کابلهای Cat 5, Cat6 و Fiber Optic)
انواع Cable Management و Rack Panel
انواع Power Module برای Rack
انواع کابل
انواع Patch Cable
انواع Connector
انواع Keystone
انواع FLB – FLOOR BOXES FOR RAISED FLOORS
انواع FACE PLATE
انواع سوکت دیواری
انواع Inline Coupler
انواع ابزار نظیر Crimping، Striper، Punch Down و…
انواع USB HUB
انواع تستر
انواع رک آماده نصب ( با تجهیزات داخلی)

مفهوم active شبکه

در شناخت مفهوم active شبکه و passive شبکه ، مفهوم اکتیو شبکه را پس از ایجاد زیرساخت پسیو خواهید دانست. در واقع تا زمانی که خدمات پسیو اجرا نشده باشد، اجرای اکتیو شبکه مفهومی نخواهد داشت.

پس از نصب تجهیزات پسیو، برای راه اندازی یک شبکه باید خدمات اکتیو را ارائه کرد. اکتیو (Active) در لغت به معنای فعال و خدمات اکتیو به معنای فعال بودن جریان برق در قطعه مورد نظر است. از این­ رو به تمامی خدماتی که روی این قطعات فعال و دیتاهای عبوری، انجام ‌شوند، خدمات اکتیو می‌گوییم که در راه اندازی شبکه نقش مهمی را ایفا میکند.

ارائه این خدمات به کمک تجهیزات اکتیو امکان پذیر است. تجهیزات اکتیو شامل قطعاتی است که با اتصال به برق کار می‌کنند و در تولید، هدایت و تقویت سیگنال‌های الکتریکی نقش دارند و باعث فعال شدن جریان الکتریکی می‌شوند. سوئیچ‌ها و مودم بخشی از تجهیزات اکتیو شبکه هستند.

مفهوم اکتیو شبکه

مفهوم اکتیو شبکه بخش فعال شبکه را تشکیل میدهد و روی تجهیزات active مثل روتر و سوئیچ اجرا میگردد

تجهیزات اکتیو

دوربین های مداربسته – دیجیتال و آنالوگ (IP Camera)
انواع تجهیزات ویدئو کنفرانس ( IP Surveillance/ Internet Video Conferencing)
سیستم های تلفن اینترنتی (Internet – Telephony Gateway)
انباره های ذخیره سازی (NAS – (Network Attached Storage
انواع Print Server
انواع تجهیزات شبکه های بی سیم (Wireless) و Bluetooth
انواع تجهیزات فیبر نوری (Fiber Optic Media Converter)
انواع مودم دیجیتال و ADSL
انواع کارت شبکه (10/100/1000)
انواع درگاه و روتر پیشرفته (Advanced Router / Multi-Homing Security Gateway)
تجهیزات Power Line Communication – PLC
تجهیزات L4-L7 Ethernet Devices
انواع سوئیچ های KVM
تجهیزات IP Power Management

تنظیم و پیکربندی تجهیزات اکتیو شبکه مانند : روتر، سوئیچ ، مودم ، اکسس پوینت و فایروال
نصب سیستم عامل های کلاینت و سرور مانند: Windows Server
نصب و راه اندازی نرم افزارهای تحت شبکه همچون آنتی ویروس ها، SQL Server
پیکربندی و تنظیمات یوزرها

نتیجه گیری

مفهوم active و passive در شبکه در واقع این است که خدمات پسیو و اکتیو مکمل یکدیگر هستند و نمی‌توان گفت که کدام یک نسبت به دیگری مهمتر است. در حقیقت برای داشتن یک شبکه پویا و کارآمد هر دو باید به درستی نصب و راه اندازی شده باشد. اشتباه در هر کدام به ضرر شبکه و ناکارامدی آن می انجامد. از این رو نباید مفهوم active و passive درخدمات شبکه در شهرقدس را سبک و جدا از هم برشمرد.