آموزش راه اندازی شبکه

آموزش راه اندازی شبکه  یا خدمات شبکه یک تعریف کلی از کلیه خدماتی است که در حوزه مفاهیم شبکه های کامپیوتری قابل ارائه است.این مراحل میتوانند از ابتدایی ترین خدمات شبکه  مانند بررسی و آماده سازی زیرساخت مناسب برای ایجاد امکان راه اندازی شبکه های کوچک و بزرگ،پشتیبانی شبکه- کابل کشی و داکت کشی شبکه – آرایش رک و داکت – خدمات پسیو شبکهاکتیو شبکه  تا خدمات اختصاصی تر مانند راه اندازی سرویس های پایه ای و اساسی شبکه مانند نصب و راه اندازی اکتیو دایرکتوری – نصب و راه اندازی دامین در شبکه – نصب و راه اندازی فایل سرور و میل سرور

و به طوری کلی تر نصب و راه اندازی کلیه سرویس های مایکروسافت در نظر گرفت با توجه به پیشرفت تکنولوژی و افزایش ضریباستفاده ازاین سرویس ها و خدمات هر روز شاهد به وجود آمدن مباحث جدید در زمینه شبکه هستیمو لیست فعالیت هایی که بخشی از زیرمجموعه بزرگ خدمات شبکه هستند هر روز در حال افزایش است .

نحوه ی ارائه ی خدمات 

در هر زمانی که خواستید برای راه اندازی شبکه سازمان یا شرکت خود را پیاده سازی کنید اگر شبکه ای میخواهید که داشته باشیددر بلند مدت خروجی خوبی برای شما با کمترین هزینه داشته باشد در ابتدا کسانی را برای پیاده سازی آن پیدا کنید که در این زمینه از تجربه ی بالایی برخوردار باشند.تمامی فعالیتهای شبکه را به درستی و با رعایت تمامی اصول مهندسی برای شما انجام دهند اگر شرکتی مناسب پیدا کردیدراه های ارتباطی با آنها را پیدا کنید با آنها تماس بگیرید نیازهای خود را مطرح سازید آنچه را که میخواهید تمام و کمال برای آنها شرح دهید .

مباحثی که در امنیت شبکه مورد توجه قرارمیگیرد عبارتند از :

  1. تعیین منابع شبکه
  2. بررسی  تهدیدات شبکه
  3. طراحی راه های امنیتی
  4. تعریف سیاستهای امنیتی شبکه
  5. بررسی نیازهای امنیتی شبکه
  6. تعریف یک ساختار فنی
  7. آموزش پرسنل
  8. آزمون امنیتی و رفع مشکلات موجود

خدمات زیرساخت شبکه 

مشاوره زیرساخت شبکه

مشاوره در طراحی زیرساخت شبکه مناسب با ظرفیت شرکت و پیش بینی آینده
مشاوره در خصوص وضعیت فعلی زیر ساخت شبکه و شناسایی کاستی ها و نحوه برطرف نمودن آنها
مشاوره در خصوص شبکه مورد نیاز برای شروع فعالیت یک شرکت با سازمان
مشاوره در خصوص آینده زیرساخت شبکه و آماده سازی بستر شبکه با امکان گسترش در آینده
مشاوره در خصوص ایجاد ارتباطات شبکه های گسترده و راه های ارتباط

 طراحی زیرساخت شبکه

طراحی شبکه های بزرگ کوچک و خانگی با هدف تامین نیازهای شبکه
طراحی شبکه های متوسط با درنظر گرفتن استانداردهای روز جهان
طراحی شبکه های گسترده مانند کارخانجات و دفاتر مختلف در شهرها و یا کشورها مختلف و پیاده سازی بستر ارتباطی امن بین شعب آنها
طراحی شبکه با توجه به نیاز و بودجه تعیین شده

 اجرا و توسعه زیرساخت شبکه

اجرای شبکه های کوچک و خانگی با درنظر گرفتن شرایط موجود و استفاده از کابل یا دستگاه های بیسیم
اجرای شبکه های متوسط  و یا توسعه آن با در نظر گرفتن نیاز کارفرما و برقراری ارتباط مناسب
اجرای شبکه های گسترده با درنظر گرفتن جغرافیای محل شبکه با استفاده از مدیای مورد نیاز محیط و پروتکل های ارتباطی مختلف مانند رادیو _ ارتباطات مخابراتی _ ارتباطات vpn

سرویس های حضوری 

__ سرویسهای ادواری: ارائه سرویسهای منظم دوره ای به منظور كنترل و رفع اشكال مجموعه تحت پوشش و نظارت بر كارائی سیستم

__ سرویسهای موردی: ارائه سرویسهای موردی به درخواست مجموعه تحت پوشش بابت رفع اشكالات شناسائی شده توسط كاربران در راه اندازی شبکه

سرویس های غیر حضوری 

__ پاسخگوئی به سئوالات كاربران

__ رفع اشكال تلفنی
__ رفع اشكال به روش ریموت و اتصال به شبكه مجموعه یا استفاده از نرم افزارanydesk

خدمات شبکه چند نوع میباشد؟

انواع خدمات شبکه که توسط  شرکت های معتبر فعال در زمینه راه اندازی شبکه ارائه می شود از مراحل ابتدایی تا انتهایی کار را شامل می شود و مهمترین آنها عبارتند از :

خدمات مشاوره شبکه

اغلب کسب و کارهای امروزی از کوچک گرفته تا بزرگ محیط های آموزشی و اداری به شبکه نیاز دارند از آنجایی که بسیاری در حوزه آی تی اطلاعات کافی را ندارند یکی از اولین قدم ها برای راه اندازی شبکه مشاوره ابتدایی است.خدمات مشاوره شبکه شامل بررسی انتظارات از شبکه زیرساخت ها ارائه راهکار برای داشتن بهترین شبکه برآورد هزینه و مواردی از این دست است همچنین در صورت نیاز به مشاوره برای تأمین امنیت و یا گسترش یک شبکه و پیش نیازهای آن می توان از اینگونه خدمات استفاده کرد

فرآیند مشاوره در شبکه

از آنجایی که رشد فناوری اطلاعات و تجهیزات آن در سال های اخیر سرعت بسیار بالایی داشته صاحبان کسب و کارها و شرکت ها برای هماهنگ شدن با این رشد دچار سردرگمی می شوند. اینجاست که نقش شرکت هایی که در زمینه راه اندازی شبکه فعالیت می کنند بیش از گذشته پر رنگ می شود در یک جلسه مشاوره که می تواند به صورت حضوری یا تلفنی و آنلاین برگزار شود به تجزیه و تحلیل کامل نیازها یک مجموعه و زیرساخت ها پرداخته می شود این فرآیند کمک می کند تا بهترین شبکه راه اندازی شود و یا در صورت برخورداری یک مجموعه از شبکه به بهره وری بهتر آن کمک شود .

ضرورت آموزش راه اندازی شبکه و استفاده ازخدمات شبکه

اصطلاح خدمات اکتیو شبکه کامپیوتری و خدمات پسیو شبکه کامپیوتری برای طیف گسترده ای از نرم افزارها و ابزارهای اتصال استفاده می شود که توسط یک گروه مرکزی اداره می شود و در رایانه های شبکه توزیع می شود هنگامی که چندین رایانه به یکدیگر یا یک سرور مرکزی متصل هستند یک محیط رایانه شبکه ای شکل می گی رایانه ها از یک مکان اصلی میتوانند به پرونده ها و برنامه های مشترک دسترسی پیدا کنند مزایای مختلفی برای استفاده از شبکه وجود دارد از افزایش کیفیت کار گرفته تا مدیریت بهتر مسائل و نیازها همچنین به دلیل گستردگی ارتباطات استفاده از انواع خدمات و راه اندازی شبکه در هر مجموعه دسترسی راحت را برای افراد فراهم می کند.

خدمات شبکه در رادین سیستم

 

 

 

 

 

 

 

 راه اندازی یک شبکه ی کامپیوتری

شبکه ی کامپیوتری راهی مناسب برای استفاده بهینه از سیستم و اجزای آن است. استفاده از این روش راهی مناسب برای سازمان های کوچک نیز می باشد. یک شبکه کامپیوتری به شما این اجازه را می دهد که تمام عملکرد های یک کسب و کار کوچک – مانند ارتباطات، انتقال داده و ذخیره – راحت تر مدیریت کنید.

با نصب شبکه، کامپیوتر شما می تواند از تمام قابلیت هایش حداکثر استفاده را ببرد و با تمام نیاز های کسب و کار شما تطبیق داده شود. شما می توانید به هر کامپیوتری که در درون شبکه هست دسترسی داشته باشید، همچنین فایل ها و ابزار را به اشتراک بگذارید.

یک طراحی اثر گذار شبکه ی کامپیوتری می تواند یک تغییر بنیادین در کسب و کار ایجاد کند. در این مقاله، می خواهیم مراحل نصب و آموزش یک شبکه ی کامپیوتری برای کسب و کار های کوچک را بررسی کنیم.

شبکه کابل کشی یا شبکه بی سیم

اولین تصمیمی که در مورد شبکه تان باید گرفته شود این است که آیا می خواهید شبکه تان به صورت کابل کشی باشد یا به صورت بی سیم(وایرلس). این دو روش حتما معایب و مزایا ی خود را دارند، ولی هر یک می تواند نیازهای کسب و کار شما را بر طرف کند.

گفته می شود که شبکه های کابلی کاملا قابل اعتماد، مقرون به صرفه، ایمن و آسان در نصب است. البته اگر تعداد اجزایی که به اینترنت وصل می شود زیاد باشند، بهتر است از شبکه ی بی سیم استفاده شود، که به شما امکان این را می دهد که از راه دور به اینترنت دسترسی داشته باشید. نصب شبکه های بی سیم نیز به لطف حضور WiFi بسیار آسان شده است،. همچنین دیگر نیاز به سیم و کابل نبوده، پس هزینه ها نیز کاهش پیدا می کنند.

کامپیوترهای رومیزی (desktop ) عموما به سمت شبکه های کابل کشی شده گرایش دارند، در عین حال لپتاپ ها به شبکه های بی سیم تمایل دارند. اگر شما یک کامپیوتر رومیزی و یک لپتاپ در محل کارتان دارید، شما می توانید ترکیبی از این دو را استفاده کنید. بر فرض مثال، کامپیوتر رومیزی من از طریق کابل اترنت به اینترنت وصل است و لپتاپ از طریق روتر بی سیم به اینترنت متصل است.

نصب و راه اندازی شبکه: همتا به همتا (peer to peer ) در مقابل کلاینت – سرور (client – server)

تصمیم بعدی که باید در هنگام نصب کردن شبکه گرفته شود در مورد آن است که آیا به صورت همتا به همتا بر پا شود یا به صورت مشتری – سرور. هر دو شبکه کامپیوتر ها را به وصل می کنند و در نتیجه منبع ها می توانند در اشتراک گذاشته شوند. تفاوت های اساسی این دو شبکه در پیکر بندی ها است.