خانه هوشمند (smart home)


شده یک روز که از سرکار به خانه برمیگردید با خودتان فکر کنید کاش کسی در خانه بود و برای تان زیر کتری را روشن می کرد،یا وقتی که از مسافرت چند روزه در یک روز زمستانی که به منزل برمی گردید، با خودتان فکر کنید کاش کسی چند ساعت قبل از رسیدنتان سیستم های گرمایشی خانه هوشمند را روشن میکرد و درجه حمام را روی دمای خاصی تنظیم می کرد ؟

شاید در گذشته اگر کسی ادعا می کرد توانایی کنترل تمام لوازم و اشیا منزلش را از راه دور دارد و تنها با یک دکمه میتواند از مسافتهای طولانی کنترل تمام لوازم و حتی پرده های منزلش را به عهده بگیرد به نظر ما یا جادوگر می امد، یا اینکه فکر میکردیم صرفا از رویایی شیرین صحبت میکند .

اما امروزه این ادعا برای ما غیرعادی و دور از ذهن نیست ،و اکثر ما تاحدودی با (smart home )  اشنا هستیم . ایده این کار به سالها قبل برمی گردد. اما در این اواخر به طور جدی تری به این موضوع پرداخته شده است. و بعضی شرکتها اقدام به ساخت و تولید سیستم هایی در این خصوص کرده اند .

کنترل خانه هوشمند فقط با گوشی

کنترل خانه فقط با یک گوشی

تاریخچه خانه های هوشمند


در ابتدای سال 1901، کم کم خانه های اتوماتیک رواج پیدا کردند،که با اختراع جاروبرقی آغاز شد. و پس از 2 دهه با اختراع یخچال ماشین لباسشویی اتو تستر و … تکمیل تر شد. امروزه هم این خانه های اتوماتیک هنوز پابرجا هستند و دغدغه محیط زیست و مسائل امنیتی نیز به انها اضافه شده است.که سیر جدید این پیشرفت ها به خانه های هوشمند امروزی ختم شده است .

در این نسل از خانه ها، اعمال فراوانی می توانید انجام دهید که تنها به وسیله تلفن همراهتان انجام می شود.شمامی توانید  وقتی بیرون هستیداز بابت امور درونی خانه خیالتان راحت باشد،زیرا زمانی که به خانه نزدیک می شوید سیستم هوشمند از حضور شما مطلع می شود (از طریق (GPS) ) و شروع به انجام اعمالی می کند،که از قبل به ان برنامه داده اید.مثلا هنگام رسیدن به درب پارکینگ ، درب باز شود،چراغ ها روشن شوند، یا سیستم های گرمایشی و سرمایشی چند دیقه قبل از ورود شما روشن شود. و یا در زمان پایانی شب از رخت خواب تلویزیون و برق ها را خاموش کنید و سیستم تهویه را در دمای مناسب قرار دهید و دستگاه قهوه ساز را برای فردا صبح تنظیم کنید و سیستم ضدسرقت منزلتان را فعال کنید ، همه اینها تنها به وسیله گوشی همراهتان انجام می شود .

با اجرای پروژه های خانه هوشمند سازی ساختمان می توانیم فضاو ساختمانمان را به یک فضای لوکس و متفاوت تبدیل کنیم که این تبدیل می تواند در تمام یا بخضی از ساختمان اتفاق بیفتد از جمله:

  1. تنظیم و کنترل هوشمندانه روشنایی بر اساس زمان ، میزان شدت نور طبیعی وحضور و عدم حضور ساکنین
  2. تنظیم و کنترل سرمایش و گرمایش و تهویه فضا بر اساس فصل ، دما ، و حضور و غیاب ساکنین
  3. تنظیم و کنترل سیستم های امنیتی ، دوربین ها و سنسورها و…

مزایای خانه هوشمند


  1. آسایش و رفاه
  2. شخصی سازی
  3. امنیت
  4. صرفه جویی
  5. تسهیل در مدیریت و کنترل امور
  6. امکان نظارت از راه دور بر خانه
کنترل خانه هوشمند با گوشی

پادشاه یا ملکه زندگیتان باشید

ممکن است الان سوالی که برایتان پیش امده هزینه خانه هوشمند  منازل باشد . باید به شما این مژده را بدهم که این کار اصلا هزینه عجیب و غریبی نمی طلبد . زیرا اولا لازم نیست صفرتا صد تمامی لوازم منزلتان را تغییر دهید. کافی است نیازتان را بشناسید و بر اساس آن اقدام به تهیه لوازم مورد نیازتان بکنید. دوما هزینه تقریبا بالاتری که برای این کار انجام می دهید در مدت کوتاهی با ایجاد امنیت بیشتر و صرفه جویی بیشتر در هزینه هایتان بازخواد گشت

با یک مثال این موضوع را برایتان شرح می دهم. فرض کنید به یک مسافرت یک هفته ای رفتید و فراموش کردید برق را خاموش کنید. و یا سنسور دزدگیر را قعال کنید. و وقتی برمی گردید متوجه این موضوع می شوید و شاید در بهترین حالت بین راه به یادتان بیاید و یا کسانی که دچر وسواس هستند و مدام در فکر هستند که یا در را قفل کردند یا نه ، گاز را خاموش کردن یا نه …

در هر صورت و با هر نیازی شما می توانید به راحتی اقدام به هوشمند سازی منزلتان کنید و بار روانی و مالی زیادی را از روی شانه های خود کم کنید.

______________________________________________________________________________________________________________

توصیه میشود به دیگر مقالات ما سر بزنید: