بلاگ, دوربین مداربسته

میدان دید دوربین مداربسته چیست؟

میدان دید دوربین مداربسته چیست؟

میدان دید دوربین مداربسته

با توجه به رزولوشن مورد نظر، نوع لنز و سنسور دوربین، محدوده دید یا همان میدان دوربین مداربسته متغیر خواهد بود. این مسافت از یک تا 20 متر برای دوربین های مداربسته متغیر. البته در دوربین های PTZ یا چرخان این مسافت تا 200 متر افزایش می یابد.

فاکتورهای موثر بر میدان دید دوربین مداربسته

هرچه میدان دید بیشتری داشته باشید، مسافت بیشتری را تحت پوشش خواهید داشت و از طرفی جزئیات فواصل دور وضوح کمتری خواهند داشت.

فاصله کانونی دوربین مداربسته

در تعریفی ساده به فاصله بین مرکز عدسی لنز و سنسور دوربین فاصله کانونی گفته می شود. تمامی لنزها با فاصله ی کانونی خود نام گذاری می شوند. بنابراین لنز 3۰ میلی متری فاصله کانونی معادل با 3۰ میلی متر دارد.

فاکتور اصلی در بحث میدان دید، فاصله ی کانونی لنز است. هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد، مسافتی که دوربین پوشش می دهد، یا همان میدان دید، کمتر خواهد بود.

با توجه به میدان دید مورد نظر، می توانیم فاصله کانونی را انتخاب کنیم. اگر مفهوم فاصله کانونی را درک کنید، می توانید با استفاده از ماشین حساب میدان دید را محاسبه کنید. با این حال، تنها محاسبه فاصله کانونی کافی نیست. زیرا باید بدانید که آن را چطور به سایر دوربین ها و اشیاء موجود در میدان دید ربط دهید.

فاصله کانونی دوربین مداربسته

نوع لنز

لنزهای ثابت همان لنزهایی هستند که فاصله کانونی ثابتی دارند. در دوربین هایی با این نوع لنز، زاویه دید ثابت بوده و قابل تغییر نمی باشد.

اما لنزهای متغیر یا Varifocal را می توان با توجه به میدان دید از 5 تا 40 میلی متر تنظیم نمود. همچنین قاد خواهید بود لنز و دوربین را به طور جداگانه تهیه نمایید.

رزولوشن تصویر

رزولوشن یا وضوح تصویر از دیگز فاکتورهای موثر است. اگر دوربین شما برد وسیعی را پوشش دهد اما توانایی ثبت جزئیات را نداشته باشد عملا فایده ای نخواهد داشت. پس بهتر است از دوربین های با رزولوشن بالاتر استفاده کنید تا نتیجه بهتری را به همراه داشته باشد.

نوع دوربین

دوربین ها به لحاظ تکنولوژی ساخت و برند با یکدیگر متفاوتند و هر یک کاربردهای متنوعی دارند. به همین دلیل ضروری است قبل از انتخاب نوع سیستم امنیتی خود با متخصصین این حوزه مشورت نمایید.

قابلیت دید در شب

قابلیت دید در شب مادون قرمز امکان ضبط اشیا را در تاریکی فراهم می کند و اینگونه می توان از کیفیت تصویر در شب نیز اطمینان حاصل نمود.

محل نصب

یکی دیگر از فاکتورهای تاثیر گذار در میدان دید دوربین مداربسته، محل نصب آن است. نصب می بایست در محلی باشد که موانع سد راه تصویر نبوده و عوامل محیطی دوربین را تحت تاثیر قرار ندهند تا میدان دید دوربین در حالت مورد نظر باقی بماند.

مساحت محل

مساحت یکی از عوامل تاثیرگذار در میدان دید دوربین است. با توجه به مساحت محل نوع دوربینی که انتخاب می کنید متفاوت است.

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که تمامی فاکتورهای ذکر شده هنگام خرید دوربین مداربسته به نوع نیاز شما و کاربرد سیستم های نظارتی نیز وابسته می باشند. بنابراین بهتر است در این زمینه با متخصصین مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *