نصب دوربین مداربسته


 نصب دوربین مداربسته – راه اندازی دوربین مداربسته – دوربین مداربسته در شهرقدس – به طور معمول در مکان هایی که بحث از امنیت و نظارت است،از سیستمهای نظارت تصویری ،یا همان دوربین مداربسته حتماً یاد می‌شود. امروز دوربین مداربسته یاCCTV، که مخفف عبارت Closed Circuit Televisionاست برای برای کنترل،نظارت ،ایجاد امنیت و اطمینان خاطر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

دوربین مدار بسته و تجهیزات آن

 منظور از دوربین مداربسته یک مجموعه کامل از چندین سخت افزار است که باید با هم در ارتباط باشند تا یک هدف خاص را دنبال کنند. تجهیزات اصلی و مهم این مجموعه را با هم در متن زیر بررسی خواهیم کرد در نگاه کلی این مجموعه شامل دوربین،DVR. NVR ,هارد برای ذخیره داده ها, نمایشگر یا مانیتور, رک یا محفظه برای نگهداری تجهیزات،کارت DVR وغیره است.

 برای تفهیم و آشنایی با این اجزا توضیح مختصر در اختیار شما قرار خواهیم داد.

دوربین :دوربین های مورد استفاده در سیستم های دوربین مداربسته انواع گوناگونی دارد که امکانات و ویژگی های متفاوتی دارند.و وظیفه اصلی دوربین تهیه سیگنال ویدیویی از مکان تحت کنترل جهت ارسال یا نمایش روی مانیتور یا تلویزیون است.

 انواع دوربین

 شرایط محیطی برای انتخاب دوربین بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا دوربین ها از نظر کاربرد و امکانات با یکدیگر تفاوت های بارزی دارند.

 دوربین ها را می توان به سه دسته تقسیم کرد

۱.دوربین های آنالوگ: دوربین های آنالوگ ،ازسری دوربین های رایج امنیتی هستند که سال‌های زیادی از ورودشان به بازار می گذرد و جزو قدیمی های این صنعت دسته بندی می شوند. کیفیت تصویر در این دوربین ها پایین است و رزولوشن بالایی ندارند. به همین دلیل دوربین های IP و AHD جایگزین این دوربین ها در بازار شده اند.

۲.دوربین های IP  یا تحت شبکه : در صنعت مداربسته این دوربین‌ها در مقابل دوربین های آنالوگ قرار می‌گیرند و در رده دوربین‌های جدید دسته‌بندی می‌شوند. این دوربین ها برخلاف دیگر دوربین های مداربسته که انتقال اطلاعات از طریق کابل انجام می‌دهند، اطلاعات از طریق پروتکل شبکه منتقل می‌کنند.

۳.دوربین های AHD: لغت AHD مخفف عبارتAnalogue High Definition است. که به مفهوم دوربین مداربسته آنالوگ با کیفیت Hd می باشد. دوربین های مداربسته آنالوگ قدیمی از روزولشن تصویر پایینی برخوردارند.

شکل ظاهری دوربین مداربسته

دوربین ها از نظر شکل ظاهری و نوع کاربرد به موارد زیر تقسیم میشوند.

1.دوربین های دامDOME : یکی  از رایج‌ترین نوع دوربین های مداربسته دوربین دام می باشد. درلغت دام به معنی گنبد است و همانطور که معنای این دوربین واضح هست اصطلاح دام به شکل بدن این دوربین‌ها دلالت دارد. دوربین های دام بیشتر در سقف نصب می شوند و یکی از محبوب ترین انواع دوربین های مدار بسته هستند.

2. دوربین های بولتBULLET :برای استفاده بیرونی(out door) می‌توانید از دوربین های بولت استفاده کنید. با در نظر داشتن ضدآب بودن بدنه(ip66بودن) این دوربین ها و شکل ظاهری آنها این دوربین ها برای محیط های بیرونی یا به عبارت دیگر برای شرایط سخت آب و هوای کاربرد دارند.

3. دوربین های مینیاتوری :دوربین های مداربسته مینیاتوری یا پین هول ، دوربین های کوچک رایج هستند که به عنوان دوربین مخفی استفاده می‌شوند.خصوصیات اصلی این دوربین ها اندازه کوچک آنهاست.

4.دوربین های اسپید دام یا دوربین های چرخشی PTZ :این دوربین ها به صورت سقفی روی پایه به صورت آویزان نصب می‌شوند. در صورتی که این دوربین ها روی پایه قابل کنترل شده باشند، این امکان را فراهم می‌کنند که دوربین در تمام جهات ۳۶۰ درجه افقی و ۱۸۰ درجه عمودی، با سرعت قابل تنظیم حرکت کند.

دوربین آنالوگ

 امروزه تجهیزات الکترونیکی بخش اعظم و مهم زندگی روزمره ما را تشکیل داده اند. در چندین سال پیش دوربین های آنالوگ،پاسخگوی نیازهای مشتریان خود بوده است.اما به دلیل کیفیت پایین تصویرنتوانست رضایت مشتریان خود را جلب کند. دردوربین های مدار بسته آنالوگ خروجی دریافت شده توسط حسگر به یک تقویت کننده فرستاده شده و به طور مستقیم به خروجی فرستاده می شود.به همین دلیل این دوربین ها از سادگی زیادی برخوردارند و بسیار کم هزینه هستند.از معایب دوربین های آنالوگ می توان به کیفیت پایین دوربین نسبت به  دیگر دوربین‌ها ،نویز پذیری بالا به دلیل استفاده از سیستم آنالوگ و ارتباط بیسیم با کیفیت پایین وناامن اشاره کرد.

دوربین IPیا تحت شبکه

 دوربین های IP که دوربینهای تحت شبکه نیز نامیده می شوند.دوربین های ویدیویی دیجیتالی هستند که می‌تواند اطلاعات را از طریق یک شبکه کامپیوتری ارسال و دریافت کنند. تصاویر ارائه شده توسط این دوربین ها از کیفیت بالایی برخوردارند.

 دوربین های IP یا تحت شبکه بر خلاف دوربین های آنالوگ برای انتقال تصاویر به کابل ها نیاز دارند، این اطلاعات را از طریق شبکه اینترنت را به جا می کنند. دیگر مزیت دوربین های تحت شبکه این است که می تواند صدای گیرنده و فرستنده را از طریق شبکه انتقال دهد.به نوعی این نوع دوربین قابلیت را دارد تا مانند یک تلفن همراه عمل نماید. از دیگر خصوصیات بارز دوربین های IP استفاده از شبکه های اینترنتی از جمله وای‌فای و شبکه‌های موبایلی میباشد.

 انتقال داده‌ها در دوربین IP از طریقWPAیاTKIP انجام می‌شود. که این ویژگی باعث می شود تا دوربین‌ها امنیت بسیار خوبی از طریق شبکه فراهم نماید. دوربین های IP از برخی تکنولوژی های پیشرفته نظیر تشخیص چهره، تشخیص و گم شدن اشیا تشخیص و تغییر سکانس و غیره برخوردار هستند.

در دوربین  های تحت شبکه به جای استفاده از دستگاه DVR از NVRاستفاده می شود.در واقع این دستگاه همانند یک سرور و می کند و تصاویر برداشت شده را دریافت و ضبط می نماید و در نهایت انتقال می دهد.

دوربین های AHD

 همانطور که میدانید یکی از بارزترین نقاط ضعف دوربین های آنالوگ سنتی رزولوشن آنها بود.به همین خاطر و برای جبران این نقاط ضعف نسل جدید از دوربین های مداربسته آنالوگ ایجاد شدند که یکی از آنها تکنولوژی AHDاست. در تکنولوژی AHD اطلاعات همچنان به صورت آنالوگ انتقال پیدا می‌کند. اما نوع کدگزاری آنها امکان انتقال اطلاعات با حجم بیشتر و در نتیجه گرفتن تصاویر با رزولوشن بالاتر را ایجاد می کند.

 دوربین مدار بسته AHD می‌تواند به دلیل هزینه پایینی جابجایی جایگزین بسیار خوبی برای دوربین های مداربسته آنالوگ قدیمی باشد. برای ضبط تصاویر در دوربین مداربسته AHD از دستگاه DVR استفاده می شود.باید در هنگام خرید دستگاه DVR در نظر داشته باشید که آن دستگاه دوربین شما را ساپورت و پشتیبانی کند.

 در نصب دوربین مداربسته AHD مانند دوربین مداربسته آنالوگ از کابل کواکسیال استفاده می شود. که دوربین مداربسته آنالوگ فقط تا ۱۰۰ متر می‌تواند برای کابل تصویر دهد. اما دوربین مداربسته AHD این قابلیت را دارد که تا ۵۰۰ متراین مسیر را افزایش دهد.

انواع دوربین مداربسته

دوربین  دام(DOME)

 دوربین مداربسته دام

 از رایج ترین نوع دوربین های مداربسته می‌توان به دوربین دام اشاره کرد. همان‌طور که می‌دانید معنی لغوی دام در فارسی به گنبد اشاره دارد.

نوع طراحی این دوربین ها باعث شده است تا این دوربین‌ها به صورت موثق استفاده شود. دوربین های دام معمولاً کاربردهای غیر صنعتی دارد.زیرا بدنه این دوربین ها مقاومت آن چنانی در برابر شرایط بد آب و هوایی ندارند. به همین دلیل بهتر از این دوربین در محیط های داخلی مسکونی ،اداری و تجاری استفاده شود.

 دوربین های دام از نظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارد. زیرا این نوع دوربین ها در سه کیفیت آنالوگ، AHD و IP وجود دارد. البته امروز از دوربین‌های آنالوگ  کمتر استفاده می شود و دوربین های AHDو IPجایگزین آنها شده اند.

 اغلب دوربین های مداربسته دام ،بالت یا غیره دارای قابلیت دید در شب هستند و این قابلیت تفاوت زیادی در هزینه آنها ایجاد نمی‌کند. دوربین های دام از نظرلنز به دو دسته لنز ثابت و لنز وریفوکال تقسیم می‌شود. و هر یک از این زاویه دید متفاوتی را ارائه می‌دهند.

دوربین های دام با لنز ثابت معمولا با لنز ۲.۸میلیمتر (۸۵درجه)یا۳.۶میلیمتر (۷۰درجه)ساخته میشوند. و دوربین های دام وریفوکال معمولا لنز ۹.۳میلیمتر(۳۵تا۸۰درجه)یا ۱۲(۲۵تا۸۵درجه)میلیمتردارند.

دوربین بالت(BULLET)

 دوربین مداربسته بالت

 دوربینهای بالت به دوربین‌های استوانه شکل می گویند. شکل ظاهری این دوربین ها طولی می باشد و در بالای این روزها یک نقابی تعبیه شده است.که از نفوذ آب و گرد و خاک به داخل چیپست دوربین جلوگیری می کند .در حالت کلی دوربین های بالت برای فضای بیرونی (out door) مورد استفاده قرار می‌گیرند. میزان نفوذ پذیری دوربین های بالت Ip66 و Ip67 می باشد.

دوربین های بالت از نظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارد زیرا این نوع دوربین ها در سه کیفیت آنالوگ، AHD و IP وجود دارد. البته امروز از دوربین‌های آنالوگ  کمتر استفاده می شود و دوربین های AHDو IPجایگزین آنها شده اند.

 اغلب دوربین های مداربسته دام ،بالت یا غیره دارای قابلیت دید در شب هستند و این قابلیت تفاوت زیادی در هزینه آنها ایجاد نمی‌کند. دوربین های دام از نظرلنز به دو دسته لنز ثابت و لنز وریفوکال تقسیم می‌شود. و هر یک از این زاویه دید متفاوتی را ارائه می‌دهند.

دوربین های دام با لنز ثابت معمولا با لنز ۲.۸میلیمتر (۸۵درجه)یا۳.۶میلیمتر (۷۰درجه)ساخته میشوند. و دوربین های دام وریفوکال معمولا لنز ۹.۳میلیمتر(۳۵تا۸۰درجه)یا ۱۲(۲۵تا۸۵درجه)میلیمتردارند.

دوربین اسپید دام(Speed Dome)

 دوربین مداربسته نوع دوم دام

 دوربین های اسپید دام به صورت سقفی یا روی پایه به صورت آویزان نصب می شوند. در صورتی که دوربین روی پایه قابل کنترل نصب شده باشند این امکان را فراهم می‌کند که دوربین در تمام جهات به صورت ۳۶۰ درجه افقی و ۱۸۰ درجه عمودی با سرعت قابل تنظیم حرکت کند. به همین دلیل به آن سقفی سریع می گویند. با این دوربین می‌توان نقاط دور تحت پوشش را از طریق بزرگنمایی اپتیکال با کیفیت بالا، تصویر برداری کرد.

 از این نوع دوربین مداربسته در محیط هایی که یک یا چند دوربین مداربسته که توانایی چرخش را ندارند و نمی توانند نقاط کور داخل محیط را تحت پوشش قرار دهند،استفاده می شود. تمامی دوربین های مداربسته اسپید دام دارای بدنه فلزی و استاندارد IP68 و  IP67 هستند.  این ویژگی های بدنه ،دوربین را در مقابل باران و رطوبت محافظت می کند.

 دوربین های اسپید دام قویترین دوربین مداربسته برای کنترل تردد هستند. و در محیطهای مانند اتوبان ،خیابان‌ها، فضاهای ورودی سفارت ها ،اداره ها، محیط های صنعتی وسیع ،محوطه بیمارستان ها ،فرودگاه ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. شما به راحتی با نصب نهایتاً 2 عدد دوربین مداربسته اسپید دام به جای8 عدد دوربین مداربسته بولت برای پروژه خود می توانید بهترین تصویر برداری از محیط باز را داشته باشید.

قابلیت دوربین هاب اسپید دام

 اسپید دام ها دارای قابلیت خاصی هستند که در مابقی دوربین مداربسته ها این قابلیت وجود ندارد ،که به آن PTZ Function می گویند. که شامل قابلیت هایی نظیر Preset, Pattern, Tour, Power up Action, Idle Motion است. شما می توانید یکسری نقاط از تصویر را به دوربین توسط Preset معرفی نمایید که برای سوئیچ بین این نقاط تعریف شده.

در دوربین اسپید دام توسط کاربر به صورت دستی قابل دسترسی می باشد و برای اجرای برنامه چرخشی در زمان های مشخص برحسب ثانیه بین چند Preset تعریف شده از قابلیت Tour استفاده می شود. با استفاده از قابلیت Pattern می توانید محدوده وسیعی از تصویر در محور افقی یا عمودی و حتی مورب نیز تعریف نمایید. که به صورت پیوسته لنز دوربین اسپید دام در محدوده تعریف شده با سرعتی که شما مشخص می کنید در حال حرکت باشد (به عنوان نمونه زیر نظر گرفتن خط تولید در یک کارخانه).

با فعال کردن قابلیت Power up Action در صورت قطعی برق دوربین می توان تعریف کرد که پس از روشن شدن مجدد دوربین اسپید دام کدام Preset, Pattern, Tour به اجرا در آید. و کاربردی ترین قابلیت دیگر دوربین PTZ گزینه Idle Motion است. در صورت بیکار بودن اسپید دام در زمان مثلاً 2 دقیقه چه عملیاتی اجرا شود تا استفاده از این دوربین به بهترین شکل ممکن بهینه باشد. تمامی قابلیت های ذکر شده در دوربین مداربسته اسپید دام تحت شبکه این دوربین را از تمامی دوربین مداربسته ها متمایز می کند. تا در صورت نیاز این دوربین بهترین انتخاب در پروژهای نصب و اجرای سیستم های نظارتی باشد. قابل ذکر است با استفاده از کیبورد دوربین مداربسته که در اختیار اپراتور اتاق مانیتورینگ است، می توانید از PTZ Function های تعریف شده استفاده نمایید.

مقایسه دوربین دام بولت و اسپید دام

در دوربین مداربسته بولت و دام فوکوس تصویر چون دوربین چرخش ندارد تقرباً نیازی به فوکوس مداوم ندارد و تصویر به طور دائم صاف و بدون تاری می باشد.اما در دوربین مداربسته اسپید دام فوکوس تصویر باید بسیار سریع تر و هوشمندانه تر عمل کند. و در صدم ثانیه تاری و محوی ایجاد شده که از جابجایی بین نقاط ایجاد می شود را سریعاً برطرف نماید. که با استفاده از تکنولوژی فوکوس قدرتمند این ویژگی بسیار متمایز از مابقی دوربین مداربسته های بولت و دام عمل می نماید. این اسپید دام ها هم مانند بقیه مدل های دوربین مداربسته در دو نوع HDCVI و تحت شبکه بسته به نیاز پروژه و هچنین مناسب فضای داخلی و بیرونی تولید شده است.

همچنین جهت تعیین هشدار سیستم آلارم هشدار دهنده نیز در دوربین اسپید دام تعبیه شده است. تا در صورت تعریف هشدار و تعیین محدودیت های لازم در تصویر با استفاده از پورت خروجی Alarm، در اختیار کاربر قرار گیرد. قابلیت دنبال کردن سوژه (Auto Tracking) در اکثر مدل ها موجود می باشد که می تواند موجود زنده یا وسیله نقیله را در تصویر دنبال کند. در سری جدید و پیشرفته این نوع دوربین های اسپید دام از قابلیت های هوشمند تصویری استفاده شده است.که به صورت کاملاً حرفه ای تر با استفاده از این قابلیت ها بر نقاط تحت پوش کنترل بهتر و موثرتری خواهیم داشت.